Hnutí GO!
Hnutí GO! je občanské sdružení, které vzniklo v roce 1997 na popud nadšenců z řad učitelů i studentů na katedře rekreologie fakulty tělesné kultury UP Olomouc.
- Působí jako experimentální centrum zážitkové pedagogiky pro školy.
- Podporuje rozvoj moderních metod výchovy a vzdělávání, zejména zážitkové pedagogiky, na školách i dalších institucích. (Pro zážitkovou pedagogiku je prožitek vždy pouhým prostředkem, nikoli cílem. Cílem je všestranný rozvoj k harmonické osobnosti.)
- Důraz klade na sebepoznání, rozvoj komunikace, týmové spolupráce a tvořivosti.
Aktivity Hnutí GO!
- především organizace kurzů GO! na vybraných školách pro nastupující první ročníky
- pořádání akreditovaných seminářů zážitkové pedagogiky
- pro své členy a příznivce organizuje sérii vzdělávacích seminářů s možností získání statutu instruktora či šéfinstruktora
- realizace výzkumů, vedení odborných projektů a vydávání odborných publikací
Kurz GO! je sedmidenní (původně 12-ti denní) intenzivní prožitkový kurz pořádaný záměrně po skončení prázdnin a před začátkem školního roku (s ohledem na vznik a vývoj sociální skupiny).
Všeobecnými cíli jsou:
- změna v sebepojetí studenta
- změna postoje student - rodič
- vytvoření partnerského vztahu učitel - žák
- vytvoření funkční sociální skupiny
Prvotním cílem je připravit studenty na změnu školy a na práci v novém kolektivu. Intenzivní programová nabídka kurzu přináší zábavu i trénink rozmanitých životních situací. V těchto situacích poznávají studenti sami sebe, své spolužáky i budoucí třídní učitele, kteří se většiny aktivit účastní s nimi. Učí se spoléhat jeden na druhého, komunikovat spolu a každému je dána možnost vyniknout.
Snahou organizátorů kurzů je umožnit skupině studentů a jejich třídnímu učiteli vzájemné poznání na fyzické i emocionální rovině ještě před samotným nástupem do školy. V předstihu si tak mohou vytvořit sociální vazby a nalézt své místo ve skupině, rychle si zvyknout na nové prostředí a co nejrychleji se zapojit do života školy. To vše navíc podporuje plynulé překlenutí přechodu z dětství do dospělosti.
Výsledky výzkumů, které ověřovaly efekty kurzů GO!
- šlo o srovnání studentů, kteří kurz absolvovali, a těch, co pouze nastoupili do prvního ročníku
- výsledky ověřily, že kurz působí na osobnostně - sociální rozvoj studentů (projevilo se to ve větší spokojeností studentů samých se sebou, lepší znalostí studentů navzájem a vzájemnou komunikací)
- studenti si vytvoří pozitivnější vztah ke svému třídnímu učiteli
- studenti dokáží lépe zvládat stresové situace, lépe řešit vyvstalé problémy, vyjadřovat své pocity, emoce